Admin

Ten, kto afty v ústach mal, veľmi dobre vie, aké bolestivé a nepríjemné sú. Lekári tvrdia, že za toto ľahké ochorenie môže hlavne nedostatok vitamínov, kyseliny listovej a železa. Ak aj vás občas trápia a afty a neviete, ako sa ich zbaviť, dnes vám pomôžeme.

Afty dosahujú väčšinou veľkosť až štyri milimetre, ale existujú aj prípady, keď sú tieto afty o dosť väčšie a človeku poriadne znepríjemňujú nielen konzumáciu potravín, ale aj rozprávanie. Ako sme už písali na začiatku tohto článku, môže za ne väčšinou oslabená imunita, nedostatok vitamínov ako B2 a nedostatok železa. Ako sa ich zbaviť?

Pokiaľ sa u vás afty objavia, musíte doplniť dané vitamíny a vyskúšať môžete napríklad hlivu ustricovú. Pokiaľ vás afty trápia často, je dôležité sa zamyslieť nad svojim životným štýlom. Pomôcť by vám mali výplachy proti bolesti. 

Uľaviť si od tejto nepríjemnej bolesti môžete pomocou protizápalových a dezinfekčných výplachov z harmančeka či šalvie a echinacea. V lekárni sa stačí opýtať na roztoky, ktoré na afty pomáhajú a zamestnanec lekárne vám určite s radosťou nejaký roztok odporučí. Na výplach môžete vyskúšať aj vincentku. Pokiaľ ju nemáte, môžete ju nahradiť vodou s lyžičkou soli. 

Ak sa vám lekáreň navštevovať nechce, možno vám pomôžu najrôznejšie babské rady.

Už naše prababičky vedeli liečiť toto ochorenie prírodnou cestou. Odporúčali niekoľkokrát denne rozhrýzť hrozno alebo na miesto postihnutia aplikovať včelí med. Keď obe možnosti nepomohli, prišla na rad cibuľa.

Než sa vám vaše afty v ústach zahoja, je potrebné sa vyvarovať kyslým a koreneným jedlám. Liečbu komplikuje aj fajčenie, žuvanie žuvačiek alebo pitie kávy. Snažte sa preto týmto veciam vyvarovať a uvidíte, že už čoskoro budú vaše ústa plne zahojené.