Admin

Farba, ktorú si vyberáš každý deň, môže o tebe mnoho povedať celému svetu. Napríklad, ak rád nosíš červené oblečenie, môže ťa to spájať s tým, že si dominantná osoba. Existuje ale viac farieb, ktoré môžu ovplyvniť tvoje správanie a náladu a rôznymi spôsobmi pôsobiť na ostatných.

 

1. ČERVENÁ FARBA

Áno, červená farba môže priniesť asociácie s agresivitou a dominanciou. Vedci zistili, že u športovcov nosiacich túto farbu je o 5% vyššia pravdepodobnosť výhry. Spúšťa srdcovú frekvenciu a zvýšenie testosterónu a vo výsledku môže zlepšiť výkon.

Jedným zaujímavým zistením je, že čašníčky v červenej uniforme dostávajú od mužov vyššie prepitné. Štúdie potvrdili, že táto farba láka mužov. Má súvis s láskou a vášňou.

 

2. FIALOVÁ

Fialová je spájaný s kráľovskou hodnosťou a kráľovskými ceremóniami. Okrem toho zanecháva dojem mágie a fantázie. Fialová stimuluje kreativitu a prináša mier, ale zároveň to súvisí s tým, že si citlivý a emotívny.

 

3. ORANŽOVÁ

Ak sa ti páči oranžová, môžeš byť veľmi energický. Táto farba sa používa dokonca aj na pilulky, pretože je dobrým stimulantom.

Je veľmi silná a dá sa spojiť s pulzujúcim sociálnym prostredím. Aj oranžová prináša vzrušenie a energiu. Pravdepodobne preto ju veľa športových tímov používa pre svoje uniformy.

 

4. BIELA

Človek, ktorý má rád bielu farbu, chce mať pocit uspokojenia. V práci majú títo ľudia sklon byť organizovaní, logickí a zameraní na detaily. Biela môže byť spojená s nezávislosťou pri vytváraní vecí.

Môže tiež vyvolať pocit čistoty a jednoduchosti. Možno práve kvôli týmto vlastnostiam ju niektoré spoločnosti radi využívajú. Napríklad Apple má jednoduché biele pozadie.

 

5. ČIERNA

Je to farba hraníc a autority. Je silná a dokáže navodiť pocit elegancie, formality a tajomstva. Čierna odráža vo svete určitú praktickosť a realizmus, preto ju tak veľmi používajú ľudia, ktorí sa na svojom pracovisku musia riadiť predpismi obliekania.

Osoba, ktorá má rada čiernu, môže byť spájaná s niekým, kto túži po kontrole a nezávislosti.

 

6. MODRÁ

Typ človeka, ktorý má rád modrú farbu, môže byť pri tvorivej práci idealistický, spoľahlivý, autonómny a premýšľavý. Títo ľudia majú sklon venovať pozornosť detailom, stávajú sa perfekcionistami a majú bezchybné spôsoby.

Odborníci tvrdia, že náboroví pracovníci môžu hľadať kandidátov, ktorí si vyberajú modré oblečenie na miesta s vysokou mierou stresu.

 

7. ŽLTÁ

Kto miluje žltú, má chuť na dobrodružstvo. Ak je biela o nezávislosti, potom žltá je o slobode. Môže byť spojená s humorom, spontánnosťou, optimizmom a vášňou. Títo ľudia bývajú kreatívni, ale aj impulzívni.

 

8. ZELENÁ

Zelenú spájame s peniazmi a zeleninou, ale vedci tvrdia, že zelené osobnosti sú outdoorové typy, ktoré túžia po bezpečí. Zelená môže byť spojená s úspechom. Fyzikálnym účinkom vyvoláva relaxáciu a upokojenie.

Je to tiež osviežujúca farba. To môže viesť k celkovému rastu, vzdelávaniu a zdraviu.

 

9. RUŽOVÁ

Ružová bola spájaná so zmierňovaním agresie, takže by si pravdepodobne nevidel zločinca v ružovom obleku. O tejto farbe sa tiež vie, že je dobrým regulátorom nálady, vďaka čomu vyzerá človek pri jej nosení upokojujúcejšie.

Hlavné asociácie, ktoré ružová vytvára, sú láska, citlivosť, veľkorysosť a láskavosť. Môže tiež prebudiť túžbu chrániť.

 

 

ZDROJ