Admin

Stalo ta to mnohým z vás, či už mužom alebo ženám. Pri obzeraní vlastného telo neraz narazíte na smiešne dlhý a tenký chlp alebo vlas, ktorý sa zdá akoby vám narástol iba cez noc. Najčastejšie ide o ruku alebo oblasť krku a brady. Ak sa to stalo aj vám a mysleli ste si, že ste jediný človek na planéte, tak vedzte, že to tak veru nie je.

Pre tieto náhodné dlhé chĺpky neexistuje špecifický termín. Existujú však teórie, ktoré tento jav vysvetľujú. Dermatológovia tvrdia, že abnormálne dlhé chĺpky sú spôsobené hormonálnymi a genetickými faktormi, ktoré spôsobujú, že konkrétne chĺpky narastú dlhšie ako iné. Náhodné mutácie umožňujú niektorým vybraným vlasovým folikulom zostať dlhšie v takzvanej anagénnej fáze, v ktorej vlasy aktívne rastú. Výsledkom teda je, že tento osamelý folikul má viac času na vypestovanie dlhších chĺpkov. Hormonálne výkyvy, ktoré sa vyskytujú na rôznych miestach, ako je napr. brada, môžu tiež spôsobiť tieto abnormality.

Ak vás tieto chĺpky obťažujú, tak dermatológovia radia, aby ste si ich jednoducho vytrhli pinzetou. Niektorí z vás zrejme majú pocit, že im tieto chĺpky narástli cez noc. Je to však len veľmi subjektívne vnímanie. Tieto chĺpky sú totiž veľmi tenké a majú veľmi blízko k farbe našej pokožky, pričom v porovnaní s „normálnymi“ vlasmi a chĺpmi sú sotva viditeľné. Preto vám niekedy môže trvať dlho, kým si tieto chĺpky vôbec všimnete. Proste stále rastú len bez toho, aby ste si to všimli.

 

 

 

ZDROJ