Admin

Na detstvo spomíname všetci radi, či už sme ho prežili za komunistov medzi panelákmi, alebo inokedy a inde. Byť dieťaťom pred rokom 1989 každopádne znamenalo množstvo lietania po vonku, hier s kamarátmi a absolútne minimum moderných technológií.

Vitaj na svet a šupaj preč od mamičky. Áno, presne takto to bolo. Akonáhle ste sa narodili, boli ste od svojej matky v pôrodnici separovaní. Stretli ste sa s ňou až pri dojčení, čo napokon tiež netrvalo večne. Plienky, ktoré vám dávali, väčšinou pekne hrýzli a zle sály vlhkosť, takže žiadny med.

 

Chvíľku sa rozkukaj a mazaj do jaslí!

Ak bola vaša rodina závislá na druhom príjme alebo nestrážila babička, doma s mamičkou ste sa veľmi neohriali – najútlejšie detstvo ste prežili s tetami v jasliach. Do tých vás rodičia väčšinou vliekli násilím, a navyše ste boli takí malí, že ste sa ani neboli schopní hrať s ostatnými.

 

Z jaslí rovno do škôlky

V materskej škole ste sa začali stretávať s politickou výchovou – učili ste sa oslavnej básne a piesne, učiteľka vás učila, že nie je Ježiško, ale dedo Mráz. A nosili ste rovnaké, jednofarebné pančušky alebo tepláčiky. Ale zase ste sa mohli hrať s mončičiakom, igráčkom alebo magnetickou tabuľkou.

 

Škola, základ života

Vyrástli ste z malých papučiek, nasadili vám aktovku na chrbát a boli ste razom školákov. Začali ste sa učiť čítať a písať, hovoriť po rusky a s tým súviseli aj pravidelné školské súťaže, napríklad recitačný Puškinov pamätník. Keď ste si chceli šplhnúť u učiteľa, prihlásili ste sa k tvorbe triednej nástenky, ktoré vládli stenám tried i chodbám. Pri telesnej výchove ste vyzerali všetci rovnako – biele tielka a červené trenírky pre chlapcov, modré pre dievčatá.

 

Miesto počítača na ihrisko

Ak bolo niečo na detstve v socializme fajn, tak to bol voľný čas strávený vonku. Neboli počítače, a tak všetky deti po škole odhodili aktovky a utekali von. Skákanie cez gumu, skákanie panáka alebo preberané, to boli hry detí narodených v socializme.

 

Pioniersky tábor

Pionierskych táborov bolo v socialistickom Československu veľa a väčšina detí sa na nich tešila – kúpať sa v riekach a rybníkoch, bývať v chatkách a hrať táborové hry, to by si hocikedy nechali páčiť aj dospelí. Na druhú stranu ale pionierske tábory predstavovali aj zelené a modré košele, červené šatky a výzvu: „K budovaniu a obrane socialistickej vlasti buď pripravený!“

 

GALÉRIA:    

ZDROJ